Životnosť terasy výrazne ovplyvňuje spôsob montáže. Už sme rozoberali drevené terasy po 6 rokoch, aj keď ich tabuľková životnosť je 25 rokov. Pokaziť sa dá čokoľvek, no urobiť niečo správne, je základom životnosti. Aj nám sa stali omyly, ktoré nás stáli nemalé peniaze. Nemusíte preto začiatočnícke chyby robiť aj vy.

Pred pár rokmi sa viacero klientov rozhodlo ísť do montáže drevenej terasy na vlastnú päsť. Viem že len jeden to urobil s tým, že to nebol pre neho výrazný problém a zvládol to veľmi dobre. Ostatní sa lopotili a „preklínali“ svoje rozhodnutie. Drevená terasa je relatívne jednoduchá vec, no pre toho, kto má skúsenosti. Nič totiž nie je lepšie ako prax a správne náradie. Rozdiel v čase potrebnom na montáž, môže byť až 3 násobný v prospech profesionála. a životnosť terasy až 4 násobný.

Náradie:
Je potrebné si uvedomiť, že exotické dreviny prekonajú obrovskú vzdialenosť, kým sa dostanú na náš trh. Sú niekoľko týždňov zatvorené v kontajneri a takmer nikdy nie sú dokonale rovné. Teplo a vlhko urobia na doske svoje. Veľa krivostí vie skúsený montážnik dorovnať. Samozrejme aj tu je určitá hranica, za ktorou sa s dosku nedá robiť už nič. Sú tu potrebné sťahováky, ktoré dokážu vytvoriť tlak viac ako 150 kg, čo je veľkým pomocníkom. Exotické dreviny sú veľmi tvrdé a preto je nutné používať špeciálne vrtáky, či pílové kotúče a samozrejme plne profesionálne náradie.

Vhodný podklad

spravna montaz drevenej terasy mNajvhodnejší podklad pre drevenú terasu je betónová doska, no dá sa to urobiť aj na štrkové lôžko. V prípade striech a terás na vyšších poschodiach, je podklad najčastejšie hydroizolácia a tam je nutné byť nanajvýš opatrný so správnym spôsobom montáže. Montáž drevenej terasy na hlinený, alebo pieskový podklad, je úplne nevhodné a znižuje životnosť spodných hranolov. V hline a piesku sa totiž udržiava vlhkosť a podklad nie je vôbec stabilný.

Betónová doska

Ako som už písal, je to pevné, rovné, dá sa do toho kotviť spodný hranol, je ho možné vyspádovať, no proste ideálny podklad.
Ak teda máte betónovú dosku, tak ideálne je kotvenie podkladových hranolov priamo do podkladu. Týmto spôsobom sa zamedzí pohybu terasy, ktoré je spôsobené pracovaním dreva. Hranoly musia byť montované v smere odtoku vodu (vyspádovania), aby neboli prekážkou prívalovej dažďovej vody.
Ideálne je používať pri montáži hranolov aj podkladovú technickú gumu, ktorou vyrovnáme prípadné výškové rozdiely a zabezpečíme mierne zdvihnutie hranolov, čiže oddelenie od odtekajúcej vody.

 

spravna montaz drevenej terasy 001Štrkový podklad

Na takýto podklad je montáž drevenej terasy zložitejšia, pretože je náročnejšie vyrovnávanie tak, aby na rošte nevznikali vlny. V prvom rade je potrebné mať štrku dostatok. Predpísaná hrúbka je až 80 cm, ale najčastejšie je to cca 30 cm. Spodok musí tvoriť hrubší vibrovaný štrk, nazývaný tiež makadam.

Táto vrstva by mala byť hrubá cca 2/3 – ¾. Na ňu sa sype štrk menšej frakcie a to 16-32, ktorý je nutné takisto uvibrovať a dať ho do roviny. Terasu je najvhodnejšie ukladať na betónové kocky, ktoré prenesú váhu terasy a zabránia dodatočnému zabáraniu hranolov.

Riečny kameň je úplne nevhodný. Pri príprave podkladu použite výhradne lomový.

 

 


spravna montaz drevenej terasy.002Strechy a balkóny

Tieto plochy sú ochránené hydroizoláciou najčastejšie tzv. strešnou fóliou a tak aby sme zamedzili jej poškodeniu, je nutné používať aretačné terče (výškovo nastaviteľné nohy), prípadne technickú gumu na oddelenie hranola od izolácie. Týmto sa nastaví správna výška a zamedzí poškodeniu.

Samozrejme tu nie je možné žiadne kotvenie a tak sa musia používať aj veľmi kvalitné a správne vysušené terasové dosky, ktoré majú lepšiu stabilitu voči poveternostným vplyvom. Správne vysušené terasové dosky sa menej krútia.

 

spravna montaz drevenej terasy 002 mIné podklady
Ako som vyššie písal, niektorí klienti majú predstavu, že terasa môže byť aj na tráve, hline či piesku. Tomuto sa samozrejme vyhnite. Podklad musí byť stabilný, pevný s možnosťou odvedenia dažďovej vody. Hlina ani piesok (len čiastočne) tieto parametre nespĺňajú. Jediné riešenie je robiť betónové pätky, ktoré chýbajúcu stabilitu a oddelenie drevenej terasy od hliny, vytvoria.

Dilatácie

Jedna z najčastejšie podceňovaných faktov správnej montáže. Medzi každou doskou, musí byť vytvorená medzera a jej veľkosť závisí od druhu dreviny a veľkosti použitých dosiek. Tomuto sa však venujeme v inom článku nazvanom „KOĽKO MATERIÁLU POTREBUJETE NA TERASU“. Veľa klientov by najradšej malo minimálne, prípadne žiadne dilatácie. Toto hrozí problémom. Videl som terasy, kde sa montážnik nechal ukecať klientom, dal 3 mm škáry a keď prišlo vlhké obdobie, tak mu terasu vydulo a odtrhlo. Tu je jediná možná oprava všetko rozobrať a nanovo naskrutkovať. To znamená extra náklady.  

 

spravna montaz drevenej terasy 003 mVZDIALENOSTI HRANOLOV
Správna vzdialenosť hranolov je nanajvýš dôležitá pri životnosti celej terasy. Niekto znižuje cenu montáže tak, že dá hranoly o 10 – 20 cm od seba ďalej ako je odporúčané. Ušetrí tak na hranoloch aj na skrutkách. Spočiatku sa zdá, že je všetko v poriadku. Ale doska, ktorá nie je priskrutkovaná v predpísaných rozstupoch, tak po čase vykazuje viac ohybov, skrútení, prasklín a pohybu, ako je povolené. To samozrejme ovplyvňuje celú životnosť.