drevina ipe mIPE je jedna z najpopulárnejších, najznámejších, najlepších exotických tvrdých druhov dreva, ktoré pochádza z strednej a južnej Ameriky, Malých Antíl, a dokonca sa vyskytuje v niektorých častiach južnej Floride. Botanický názov Tabebuia spp. IPE poskytuje vznešený dotyk zmyslov a vysokú eleganciu vzhľadu exteriérových terasových dosiek. Jednou z hlavných charakteristík je jeho prekvapivo široké spektrum farieb. Obsahuje odtiene hnedej, zelenej, červenej, oranžovej, čiernej až žltej, niektoré lamely sú kombináciou farieb až ornamentnú kresbou. Ipe je svetovo preslávený svojimi najlepšími parametrami a vlastnosťami, má extrémnu hustotu, jej silu je možné pripísať prírodným olejom a vysokej koncentrovanej úrovne hustoty obsiahnutej v dreve. Táto kombinácia je to, čo udáva Vašej terase dlhú životnosť a aj po rokoch obstojí v skúške času. IPE sa vyznačuje extrémnou odolnosťou voči hmyzu, aj pri extrémnom poveternostnom zaťažení zostane v dobrej kondícii, odolná voči hnilobe, plesniam, termitom, hubám, veľa druhom kyselinám a kazom, vydrží aj priemyselnú extrémnu prevádzku a ťažké použitie, odolná voči škrabancov a vzniku triesok, má zvýšenú odolnosť proti šmyku. Stabilita dreva je veľmi dobrá, radí sa do kategórie drevín s najvyššou odolnosťou. Pokiaľ sa rozhodujete akú druh dreva vybrať tak IPE je bez kompromisu najlepšie riešenie.

Rozmery a profily
21x145x800-5700 mm obojstranne hladký profil

Technická špecifikácia
Hustota 1000 - 1300 kg/m3

Pôvod
Južná a stredná Amerika

Odolnosť dreviny
Veľmi vysoká tvrdosť, odolnosť, nízka miera zosychania, veľmi dlhá životnosť, dobrá pružnosť, bez potreby chemického ošetrenie v exteriérovom prostredí.

Zafarbenie a špecifiká terasy
Svetlo hnedý, červeno-hnedá, bordová, žltá až tmavo hnedá, čierna, často s olivovým zeleným sfarbením. Farebné rozdiely medzi jednotlivými lamelami sú prirodzené a obvyklé pre tento druh dreva. Drevina vplyvom UV žiarenia sa postupne farebne zjednocuje do bordovo červeno hnedej v priebehu cca 3 mesiacov a postupom času v priebehu ďalších 12 mesiacov a neskôr bez olejovej úpravy mení farbu na elegantnú šedo - striebornú so stále viditeľnou drevitou kresbou. Doba premeny od silno farebnej až po výrazne šedú je závislá od lokality podnebia a či je terasa krytá alebo priamo vystavená slnečnému žiareniu.

View the embedded image gallery online at:
https://www.dreveneterasy.eu/drevina-ipe#sigProId879a7ddada

Špecifické vlastnosti a tipy pri montáži
IPE vystavené vonkajším poveternostným vplyvom v priebehu životnosti mení farebný vzhľad od sýtej farebnosti až postupne do šedých odtieňov. Na doskách sa môžu vyskytnúť praskliny, efekt korýtkovania alebo krútenia, na koncoch dosiek sa vytvoria trhliny, preto pre zamedzenie vzniku trhlín na konci dosiek sa pred inštaláciou dosiek odporúča koniec dosky presne zarezať a ošetriť špeciálnym prípravkom na ukončenie čelných hrán ADLER. Farbivo, ktoré sa vyplavuje z IPE a následne zaschne môže spôsobiť vznik žltého povlaku - prachu. Je odporúčané olejovať dosku obojstranne. Montáž na clipy alebo systém uchytenia s viditeľnými skrutkami.
Je potrebné dodržať dostatočný spád terasy kvôli odvodu vody. Pri použití na balkónoch a na poschodí je treba zabezpečiť odvod vody do potrubného systému. Treba zamedziť styku dreva so železnými predmetmi (klince, trubky, zábradlia, zamedziť rezaniu železných predmetov na terase, odložené náradie na terase...), ktoré môžu korodovať a vytvárať pri styku s vodou čierne bodky, stopy a škvrny. Pri montáži skrutkami zvrchu je potrebné použiť nerezové skrutky, pri bazénoch a prostrediach s morskou alebo slanou vodou je potrebné použiť A4 skrutky. Pre vysokú tvrdosť dreviny sa odporúča predvŕtať dosky. Pri rezaní sa odporúča použiť respirátor na dýchanie. Konštrukčné hranoly treba použiť z podobnej tvrdej a odolnej exotickej dreviny v 35 cm osovej vzdialenosti pri 21 mm hrubej doske.


Starostlivosť a údržba
Tak ako akúkoľvek inú exteriérovú podlahu tak aj drevenú terasu pri ľahkom znečistení je potrebné čistiť prúdom vody od nečistôt, zeminy, mastnôt a peľov. Zamedzíte tým postupnému usádzaniu nečistôt do hĺbky pórov dreva. Pod zakrytými časťami terasy rôznymi predmetmi, nábytkami môže dochádzať k nedostatočnému prevetrávaniu, vzniku vlhkosti, udržiavania vody a zmenu farebnosti oproti zvýšenej ploche, preto sa odporúča zabezpečiť ich občasné premiestnenie.

Pre predĺženie životnosti je možné obnoviť farebnosť dosiek a zaplniť póry a mikroprasklinky dosiek vhodným olejovým náterom, odporúčame povrchovú olejovú úpravu ADLER, ktorú aplikujeme po dôkladnom vyčistení a odstránení pôvodnej terasy čistiacim prostriedkom a odšeďovačom ADLER.

Ošetrenie olejovou úpravou sa odporúča 2x ročne na jar a jeseň. V letných mesiacoch v období s vysokými dennými teplotami sa odporúča v podvečerných hodinách pre zlepšenie kondície a vzhľadu terasy drevenú terasu pokropiť vodou.