drevina merbau mDrevina Merbau je jednou za najlepších drevín na svete spolu s drevinou IPE. Botanický názov dreviny merbau je Intsia Bijuga. Vyznačuje sa najvyššou prirodzenou odolnosťou, najnižšou mierou zosychania, vysokou tvrdosťou s vysokým obsahom živíc. Najlepšia alternatíva pri výbere terasy s výborným pomerom cena/výkon.

Rozmery a profily
21x145x1830-5400 mm drážkovaný/hladký profil, FAS, KD

Technická špecifikácia
Hustota 850 - 950 kg/m3

Pôvod
Ázia a Oceánia

Odolnosť dreviny
Veľmi vysoká tvrdosť, najvyššia odolnosť, minimálna miera zosychania, dlhá životnosť, nie je potrebné chemické ošetrenie.

Zafarbenie a špecifiká terasy
Svetlo žltá, žlto červená, bledo hnedá, hnedá. Farebné rozdiely medzi jednotlivými lamelami sú prirodzené a obvyklé pre tento druh dreva. Drevina vplyvom UV žiarenia sa postupne farebne zjednocuje, stmavia do hneda a postupom času v priebehu ďalších 12 mesiacov bez olejovej úpravy mení farbu na šedo - striebornú. Doba premeny od silno farebnej až po výrazne šedú je závislá od lokality podnebia a či je terasa krytá alebo priamo vystavená slnečnému žiareniu.
Typické pre drevinu merbau je vypúšťanie tanínu, prírodného červeno hnedého farbiva, pri prvých dažďoch a styku s vodou. Uvedený jav sa postupne zmierňuje po niekoľkých mesiacoch, preto je potrebné uvedené brať do úvahy pri projektovaní a umiestnení terasy. V opačnom prípade môže zafarbiť okolie terasy, bazénovú vodu, dlažbu, omietky a predmety umiestnené v blízkom okolí. Pre zmiernenie je potrebné po položení terasu vystriekať dostatočným množstvom vody pre kontrolované uvoľnenie tanínu. Následne na druhý deň keď je terasa suchá použiť olejový náter.

Špecifické vlastnosti a tipy pri montáži
Merbau vystavené vonkajším poveternostným vplyvom oxiduje do šedých odtieňov. Na doskách sa môžu vyskytnúť praskliny, efekt korýtkovania alebo lokálneho krútenia, na koncoch dosiek sa vytvoria trhliny, preto pre zamedzenie vzniku trhlín na konci dosiek sa pred inštaláciou dosiek odporúča koniec dosky presne zarezať a ošetriť špeciálnym prípravkom na ukončenie čelných hrán ADLER.

Je potrebné dodržať dostatočný spád terasy kvôli odvodu vody. Pri použití na balkónoch a na poschodí je treba zabezpečiť odvod vody do potrubného systému. Treba zamedziť styku dreva so železnými predmetmi (klince, trubky, zábradlia, zamedziť rezaniu železných predmetov na terase, odložené náradie na terase...), ktoré môžu korodovať a vytvárať pri styku s vodou čierne bodky, stopy a škvrny. Pri montáži skrutkami zvrchu je potrebné použiť nerezové skrutky, pri bazénoch a prostrediach s morskou alebo slanou vodou je potrebné použiť A4 skrutky. Pre vysokú tvrdosť dreviny sa odporúča predvŕtať dosky. Pri rezaní sa odporúča použiť respirátor na dýchanie. Konštrukčné hranoly treba použiť z podobnej tvrdej odolnej exotickej dreviny v 35 cm osovej vzdialenosti pri 21 mm hrúbke dosky.

Starostlivosť a údržba
Tak ako akúkoľvek inú exteriérovú podlahu tak aj drevenú terasu pri ľahkom znečistení je potrebné čistiť prúdom vody od nečistôt, zeminy, mastnôt a peľov. Zamedzíte tým postupnému usádzaniu nečistôt do hĺbky pórov dreva. Pod zakrytými časťami terasy rôznymi predmetmi, nábytkami môže dochádzať k nedostatočnému prevetrávaniu, vzniku vlhkosti, udržiavania vody a zmenu farebnosti oproti zvyšnej ploche, preto sa odporúča zabezpečiť ich občasné premiestnenie.

Pre predĺženie životnosti je možné obnoviť farebnosť dosiek a zaplniť póry a mikroprasklinky dosiek vhodným olejovým náterom, odporúčame povrchovú olejovú úpravu ADLER, ktorú aplikujeme po dôkladnom vyčistení a odstránení pôvodnej terasy čistiacim prostriedkom a odšeďovačom ADLER.

Ošetrenie olejovou úpravou sa odporúča 2x ročne na jar a jeseň. V letných mesiacoch v období s vysokými dennými teplotami sa odporúča v podvečerných hodinách pre zlepšenie kondície a vzhľadu terasy drevenú terasu pokropiť vodou.