Tu nájdete orientačné množstvo potrebného materiálu na úspešné zmontovanie drevenej terasy. Množstvo nám vždy vyjde, pokiaľ sa držíme týchto pravidiel. Raz za čas sa môže stať niečo nepredvídateľné, čo to môže trochu zmeniť, ale nič dramatické.

 

Dajme si najskôr množstvo na 1 m2.

V prvom rade je dôležité vedieť, že potrebujete rezervu. Pokiaľ sú dosky kvalitné a rovné, tak potrebujete rezervu minimálne 10%. Ak dáte 15% dosiek na vyše, tak je len väčšia istota lepšieho a krajšieho zvládnutia. Nie je nič horšie, ako chýbajúci materiál a nemožnosť dokončiť prácu, potom sa ku zákazníkovi opäť vracať a platiť tak za dopravu a čas navyše.

Množstvo materiálu je závislé od šírky terasovej dosky, pretože to priamo ovplyvňuje množstvo hranolov a množstvo použitých skrutiek. Terasové dosky a množstvo oleja (podľa vsiakavosti dreva) je v podstate nemenné.

Dosky so šírkou 145 mm.

Toto je najčastejšie používaná šírka dosky. Hrúbka tu zväčša je 21 mm. V niektorých prípadoch je to 24, alebo 27 mm. Sú aj extrémy s hrúbkou 40 mm. Čím hrubšia doska, tým lepšie. Nie je však vždy potrebné mať hrubú dosku, pretože je to často zbytočné predimenzovanie a finančne náročnejšie. Pre štandardnú terasu je hrúbka 21 mm až až.

Dosky so šírkou 90 mm.

Tiež sa im hovorí economy. Sú užšie a o niečo lacnejšie ako 145 mm šírka. Pozor však na dôležitú vec a tou je množstvo hranolov a skrutiek. Síce sa ušetrí na hornej doske, ale zaplatíte viac na hranoloch a skrutkách, ktorých pri tejto šírke ide o 35% viac.

Dosky so šírkou 190 mm.

Toto je exkluzív trieda. Na takúto terasu sa však používajú najkvalitnejšie dreviny. Najčastejšie IPE. Samozrejme že sa tu spotrebuje menej hranolov, aj skrutiek. No skrutky musia byť hrubšie a dlhšie. Minimálne 5,50x60 mm.

Predpísané dilatácie na drevenej terase.

  • Sibírsky smrekovec - 145 mm = dilatácia 7 mm
  • Thermo Jaseň – 120 = dilatácia 5 mm, 145 = dilatácia 6 mm
  • Kempas – 145 mm = dilatácia 7 mm
  • Bangkirai – 90 mm = dilatácia 5 mm, 145 mm = dilatácia 7 mm
  • Massaranduba – 90 mm = dilatácia 5 mm, 145 mm = dilatácia 7 mm
  • Cumaru, Garapa – 120 mm = dilatácia 4 mm, 145 mm = dilatácia 5-6 mm
  • Ipe, Merbau, Teak – 120 mm = dilatácia 4 mm, 145 mm = dilatácia 5 mm

montaz terasy 001

Technické informácie o počte hranolov, skrutiek a olejov na 1 m2 terasy:

  1. Rozmer terasovej dosky 19x90-100 mm

Hranoly – 3 bm/m2, stredová vzdialenosť hranolov od seba – 35 cm

Skrutky – 70 ks/m2

Clipy – 40 ks/m2

Olej – 1 liter/7-12 m2 na 1 vrstvu podľa nasiakavosti

Aretačné (výškovo nastaviteľné) terče – cca 9 ks/m2 a to vo vzdialenosti cca 50 - 60 cm od seba

  1. Rozmer terasovej dosky 21x120 mm

Hranoly - 2,8 bm/m2, stredová vzdialenosť hranolov od seba – 40 cm

Skrutky – 60 ks/m2

Clipy – 30 ks/m2

Olej - 1 liter/7-12 m2 na 1 vrstvu podľa nasiakavosti

Aretačné (výškovo nastaviteľné) terče – cca 6-8 ks/m2 a to vo vzdialenosti cca 50 -60 cm od seba

  1. Rozmer terasovej dosky 21/25x145 mm

Hranoly – 2,8 bm/m2, stredová vzdialenosť hranolov od seba – 45 cm

Skrutky – 50 ks/m2

Clipy – nie je vhodné na clipy okrem IPE, TEAK, MERBAU, GARAPA a to len na skrutkovacie spony.

TU JE NUTNÉ PODLEPOVAŤ DOSKY NA HRANOLY so SikaBond T2

Olej - 1 liter/7-12 m2 na 1 vrstvu podľa nasiakavosti

Aretačné (výškovo nastaviteľné) terče – cca 5-7 ks/m2 a to vo vzdialenosti cca 50 - 60 cm od seba

Typy používaných skrutiek.

skrutky na montaz terasySkrutiek na trhu je veľa. Ja sám mám problém vysvetliť klientovi, prečo sú také veľké cenové rozdiely.

Je jasné, že potrebujete nerezové skrutky, žiadne iné nepoužívajte. Nerezové sa delia potom ešte na 2 základné a to kvalita A2 a A4. A4 má vyššiu odolnosť ako A2 a používa sa hlavne pri bazénoch s chlórovanou, alebo slanou vodou. Inak štandardne sú A2 postačujúce. Potom je ešte možnosť 2 farieb a to nerezové (klasika) alebo farbené na hnedo. Hnedé skrutky sú drahšie, ale po namontovaní menej viditeľné. Pokiaľ máte hnedú terasu (čo je v podstate akákoľvek exotická drevina) tak tam nerezové trochu svietia. Hnedé zaniknú.

A rozdiel v tej cene? Sú výrobcovia, ktorí majú lacnejšie skrutky. Každá skrutka má svoje zloženie a preto niektoré vydržia viac a iné menej. Naša skúsenosť je, že sa lacnejšie skrutky už pri montáži utrhnú. A ak ich chceme po nejakom čase (6 – 10 mesiacov alebo viac) povoliť, tak sa hneď zlomia. To komplikuje akýkoľvek zásah do terasy. Vtedy je nutné robiť nanovo dieru a doska už nevyzerá tak ako by mala. Pri kvalitnejších skrutkách sa toto nedeje. Dokonca po 3 rokoch sme skrutku bez väčšieho problému povolili a zaskrutkovali späť.

Ale základné pravidlo je že čím sa klient rozhoduje pre kvalitnejšiu drevinu s dlhšou životnosťou, tak sa k tomu musia samozrejme zvoliť skrutky priliehajúce životnosti dreviny. Niekto predáva martenzitické skrutky ako nerezové (čo nie je pravda) a tie majú životnosť cca 10-15 rokov. To znamená, že sú vhodné tak maximálne na Sibírsky smrekovec, prípadne borovicu. Na dreviny so životnosťou 30 a viac rokov je nutné použiť nerez skrutky A2 a lepšie k tomu sú A4. Tie naozaj vydržia 30 – 50 rokov.

 

 Clipy.

Clipy sú v podstate nerezové, alebo kompozitné spony, ktoré držia dosku v drážke, alebo prichytením zo spodu. Tomuto sa tiež hovorí „skryté skrutky“. Je to drahší spôsob montáže terasy, kde je vidno len terasovú dosku a všetky skrutky sú schované. Tento systém sa používa len pri kvalitných terasových doskách, ktoré vykazujú dobrú stabilitu. Patria sem

IPE, TEAK, MERBAU, GARAPA, THERMO JASEŇ, CUMARU – užší formát