Je viacero domácich (Európskych) drevín, ktoré sú vhodné pre exteriérové drevené terasy. Najznámejší je Sibírksy smrekovec, Dub, Agát, Borovica a Jaseň. Jaseň však musí mať thermo úpravu.

 

Thermo úpravou sa zníži pracovanie dreva vplyvom dažďa, mrazu a slnka. Thermo úprava je zahriatie dreviny počas niekoľkých hodín až dní na teplotu, ktorá je hraničná so vznietením. Pri jaseni sa používa teplota 180 – 210 st. C.

sibirsky smrekovec mSibírsky smrekovec
– najčastejšie používaná drevina so životnosťou cca 10 -15 rokov. Tým že má najlepšiu cenu na trhu, tak je aj najviac používaná. Životnosť sa starostlivosťou predlžuje.

Dub – v minulosti viac využívaná drevina ako dnes. Dubové terasy dnes nahradili hlavne exotické dreviny. Životnosť dubovej drevenej terasy je cca 20 – 25 rokov.

Agát – drevina s vysokou životnosťou a to 35 rokov a viac. Problémom agátu je akurát jeho veľkosť kmeňa, ktorý je zväčša malý a krivý. Niektorý z výrobcov sa snažia to vyriešiť dĺžkovým napájaním. Toto je však spôsob, ktorý absolútne neodporúčam. Dĺžkové nadpájanie sa robí tzv. cinkovým spojom. A to znamená, že sa tam musí použiť lepidlo. Lepidlo však nemá šancu vydržať obrovské pnutie dreva, spôsobené vplyvom klimatických zmien. V praxi to znamená, že sa krátke cinkové spoje, začínajú po 2 rokoch rozpadať.

Ak chcete kvalitnú agátovú drevenú terasu, tak jedine z celých kusov.

exoticke dreviny 002exoticke dreviny

jasen thermo mThermo Jaseň – toto je najvhodnejšia alternatíva, pretože okrem vysokej životnosti cca 30 rokov, sa doky vyrábajú so štandardnými rozmermi a dĺžkami. Nie sú to žiadne nadliepané dosky. Navyše má jaseň veľmi peknú kresbu dreva. U tejto dreviny je však aj najvyššia cena a už sa približuje cenám kvalitných exotických drevín. Toto je na zvážení klienta, či chce drevenú terasu z domácej dreviny alebo exotickej.